AKTUALNOŚCI

Międzynarodowy Dzień Archiwów – V Warszawski Piknik Archiwalny

Już w sobotę 7 czerwca 2014 r. w Pałacu Raczyńskich w Warszawie (ul. Długa 7) odbędzie się V Warszawski Piknik Archiwalny, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Prezentacje i wystawy archiwalne będą odbywać się pod hasłem „Warszawa w kalejdoskopie archiwów. Warszawskie klimaty”. Wśród przygotowanych atrakcji będą ekspozycje prezentujące staropolską Warszawę, a więc mapy Warszawy z XVII i XVIII wieku, wizerunki historycznych przedstawień Syrenki, z których najstarsza pochodzi z XV wieku, wystawy dokumentów dotyczących Warszawy z okresu od XVI do pierwszej połowy XX wieku, widok panoramy Warszawy z 1875 roku. Prezentacje te będą uzupełnione koncertami muzyki barokowej, pokazami filmów o przedwojennej Warszawie oraz konkursami edukacyjnymi z wiedzy o Warszawie. Dla zainteresowanych będą otwarte punkty konsultacyjne, w których będzie można uzyskać porady dotyczące zasad przechowywania i konserwacji zbiorów rodzinnych oraz porady dotyczące poszukiwań dokumentacji osobo-płacowej do celów emerytalnych. Wymienione atrakcje zostaną zorganizowane przez warszawskie archiwa państwowe: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Pokazy będą prezentowane w Pałacu Raczyńskich – siedzibie AGAD przy ul. Długiej 7, w godzinach od 11 do 16. Wstęp wolny.

3 cze 2014
Czytaj więcej  

Gość z Kazachstanu

W dniu 23 maja 2014 r. w Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku gościło Panią Zhanar Satayevą z Kazachstanu, pracownika Departamentu Archiwów i Dokumentacji w Ministerstwie Informacji i Komunikacji Społecznej Republiki Kazachstanu. Pani Zhanar Satayeva w trakcie pobytu w Polsce wyraziła chęć zwiedzenia Archiwum oraz wymiany doświadczeń związanych z dokumentacją pracowniczą, a zwłaszcza z jej gromadzeniem i udostępnianiem. W Kazachstanie obowiązuje taki sam jak w Polsce system emerytalny, w którym wysokość świadczenia uzależniona jest od wysokości zarobków. Dodatkowo archiwa realizują liczne kwerendy dotyczące zatrudnienia obcokrajowców zesłanych w czasie II Wojny Światowej i po niej do Kazachstanu.

3 cze 2014
Czytaj więcej  

Wręczenie odznaczeń państwowych

W dniu 13 maja 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał odznaczenia państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi pracownikom Archiwum Państwowego w Warszawie, Monice Jurgo-Puszcz oraz Elżbiecie Kubek za prace w dokumentowaniu najnowszej historii Polski. Odznaczenia wręczył Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Jacek Michałowski, podczas IV ogólnopolskiego seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991. Przedsionek wolności – między Okrągłym Stołem, a wyborami 4 czerwca 1989. Dwa miesiące, które zmienił Polskę: 5 kwietnia – 4 czerwca 1989 r.”. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Seminarium poprzedziło otwarcie wystawy plenerowej pt. „Wybory 4 czerwca 1989 do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych”. Zaprezentowano ponad 200 dokumentów ukazujących sytuację społeczno-polityczną przed wyborami, przebieg kampanii wyborczej, zdjęcia ze spotkań przedstawicieli „Solidarności” z wyborcami, przebieg głosowania oraz prace komitetów wyborczych. W uroczystości, jako współorganizatorzy wystawy, uczestniczyli m. in.: Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim Dariusz Rymar.

19 maj 2014
Czytaj więcej  

Archiwum Państwowe w Warszawie od dziś także na Facebooku oraz Twitterze

Informujemy Państwa, ze od dziś Archiwum Państwowe w Warszawie jest już także na Facebooku oraz Twitterze.

Zachęcamy Państwa do polubienia naszej strony. Znajdziecie na niej informacje bieżące na temat wydarzeń, projektów, nowych publikacji.

5 maj 2014
Czytaj więcej  

Szkolenie „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji”

15 kwietnia 2014 r. w Archiwum Państwowym w Warszawie odbyło się szkolenie w zakresie przeciwdziałania mobbingowi.
W trakcie warsztatów wyjaśnione zostało pojęcie mobbingu oraz omówiono jego zjawisko w oparciu o konkretne przypadki. Podkreślono również różnice między mobbingiem i dyskryminacją.

W szkoleniu wzięło udział 20 członków kadry kierowniczej Archiwum Państwowego w Warszawie.

16 kwi 2014
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content